افغانستان به دنبال تجارت ۱۰ میلیارد دلاری با ایران

افغانستان به دنبال تجارت ۱۰ میلیارد دلاری با ایران

به گزارش خبرنگار ایرنا، نورالدین عزیزی که برای شرکت در پانزدهمین اج، همکاری‌های اقتصادی روسیه: جهان اسلام (کازان فروم) به تاتارستان روسیه سفر کرده است، این سخنان را روز پنجشنبه در بازدید از پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه صنعت حلال و در نشستی با سفیر کشورمان در مسکو، دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، سرکنسول ایران در کازان و همچنین نمایندگان برخی شرکت‌های داخلی بیان کرد.
وی در این نشست از مسیر بندر چابهار ایران- افغانستان- آسیای میانه به ،وان نزدیک‌ترین راه دسترسی این کشورها برای حمل‌ونقل کالا یاد کرد و فراهم‌شدن امکان دائمی حمل و نقل کالا از این مسیر و تقویت زیرساخت‌های موجود را خواستار شد.
سرپرست و، صنعت و تجارت ،ت سرپرست افغانستان همچنین از برنامه کابل برای افزایش ساعات کاری گمرکات مرزی این کشور به ۲۴ ساعت برای شتاب‌بخشی به مبادلات تجاری با همسایگان سخن گفت.

افغانستان به دنبال تجارت ۱۰ میلیارد دلاری با ایران

تقویت من،ات با همسایگان، اولویت ،ت سیزدهم
سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز در این نشست با بیان اینکه تقویت من،ات با همسایگان اولویت ،ت آیت الله رئیسی است، گفت: بر این باور هستیم که همکاری کشورهای منطقه با یکدیگر به نفع ملت‌ها است و آنها نباید اجازه دهند که بیگانگان در امور منطقه دخالت کنند.
کاظم جلالی با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تمدنی دو کشور، مشکلات دهه‌های گذشته ناشی از حضور بیگانگان را یادآور شد و گفت:‌ مشکلاتی که برای مردم افغانستان طی دهه‌های اخیر رخ داد به دلیل عملکرد قدرت‌های جه، بود و از این رو، هر چه بتو،م که مانع از نفوذ و اختلاف‌افکنی بیگانگان در منطقه شویم، نتیجه آن به نفع ملت‌های منطقه خواهد بود.

آمادگی برای تبادل هیأت‌های علمای دو کشور
حجت ا،لام والمسلمین حمید شهریاری دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی که به منظور حضور در اج، گروه راهبردی روسیه – جهان اسلام به کازان سفر کرده است، نیز در این نشست از آمادگی این مجمع برای سفرهای متقابل هیأتهایی از علمای ایران و افغانستان سخن گفت و اظهار داشت: تبادل هیأت‌های فرهنگی می‌تواند به تقویت من،ات دوجانبه به نفع دو ملت همسایه منجر شود.

هیات سرپرست ،ت افغانستان که معاون وزیر فرهنگ این کشور نیز در آن حضور داشت، قبل از این نشست با حضور در پاویون جمهوری اسلامی ایران، با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شرکت‌های ایر، حاضر در نمایشگاه صنعت حلال کازان آشنا شد.

جمهوری تاتارستان با مرکزیت کازان در بخش اروپایی فدراسیون روسیه در میانه دو رودخانه ولگا و کاما واقع شده است و تقریبا در ۸۰۰ کیلومتری شرق مسکو قرار دارد.
همزمان با برگزاری پانزدهمین اج، کازان فروم، نمایشگاه صنعت حلال با حضور شرکت‌هایی از کشورهای اسلامی تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه جاری برپا است که این نمایشگاه روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه به صورت رسمی با قرائت قرآن کریم و با حضور نخست‌وزیر جمهوری تاتارستان روسیه آغاز به کار کرد.
فعالان بخش خصوصی از ۱۲ شرکت از جمهوری اسلامی ایران در پاویون اختصاصی کشورمان در این نمایشگاه حضور یافته و به دنبال توسعه مبادلات تجاری و مذاکرات برای توسعه صادرات خود هستند. علاوه بر این، میربیزینس بانک (بانک روسی که همه سهام آن متعلق به بانک ملی ایران است) در این نمایشگاه با پرچم مقدس کشورمان حضور دارد.
شهر کازان پس از بدرقه شرکت کنندگان در اج، «روسیه-جهان اسلام» در ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، خود را برای برپایی دو رویداد دیگر در سطح بین المللی آماده می کند.
این شهر میزبان رقابت‌های ورزشی بری، است که ۱۱ تا ۲۴ ژوئن (۲۲ ،داد تا چهارم تیرماه ۱۴۰۳) برگزار می‌شود.
مهمترین رویداد گروه بری، در قالب اج، سران نیز اکتبر ۲۰۲۴ (اول تا سوم آبان ۱۴۰۳) در کازان برگزار خواهد شد.
جمهوری اسلامی ایران با تلاش دستگاه دیپلماسی در ،ت سیزدهم از ابتدای سال ۲۰۲۴ (دی ماه ۱۴۰۲) به همراه چهار کشور دیگر شامل: مصر، اتیوپی، امارات متحده ،ی و ،ستان سعودی به عضویت گروه اقتصادهای نوظهور موسوم به بری، درآمد. عضویت اعضای جدید در نشست تابستان ۱۴۰۲ سران گروه بری، متشکل از روسیه، چین، هند، برزیل و آفریقای ج،ی تأیید شد.

منبع: https://www.irna.ir/news/85479640/%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%DB%B1%DB%B0-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86